Typ osobowości – co zyskasz znając swoją i innych osobowość ?

Co tak naprawdę sprawia, że człowiek osiąga sukces ? Nasze babki i mamy na to pytanie odpowiedziałyby, że wykształcenie i dyscyplina. Gdy jednak przejrzy się życiorysy osób, które osiągnęły sukces – znanych aktorów czy biznesmenów,  bardzo szybko można dojść do wniosku, że te osoby w większości przerwały swoje kształcenie się i zajęły się rozwijaniem swojego biznesu. Nie można natomiast odmówić im inteligencji i dużej samodyscypliny. Jestem właśnie świeżo po przeczytaniu biografii Steve’a Jobsa. Konkluzja, która nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki jest taka, że osoby, które osiągnęły coś w swoim życiu, pioruńsko dobrze znają się na ludziach. I właśnie o tym dzisiaj będzie. Co nam daje znajomość swojej i innych osobowości ?

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirowały mnie rozmowy, które odbyłam z koleżanką z pracy, która właśnie uczyła się do egzaminu z psychologii o typach osobowości. Szczerze przyznam, że nigdy się nie zastanawiałam czy jestem melancholikiem, sangwinikiem, cholerykiem czy flegmatykiem. A okazało się to cholernie ciekawe i nawet zabawne, gdy próbowałyśmy określić jaki typ osobowości reprezentują koledzy i koleżanki z pracy. Chociaż określenie typu osobowości znajomych okazało się całkiem łatwe, to określenie mojego własnego typu już poszło mi trochę ciężej. A temat jest naprawdę ciekawy. W końcu od tego jaki typ osobowości prezentujemy zależy co nas motywuje, co nam przeszkadza w realizacji celów, co sprawia, że zrobimy tak, a nie inaczej. Nie byłabym sobą, gdybym nie zgłębiła tego tematu.

zdjęcie

STEVE JOBS

Jak wcześniej wspomniałam, jestem świeżo po przeczytaniu biografii Steve’a Jobsa (którą można znaleźć TU) i jestem pod ogromnym wrażeniem. Mało osób wie, że Jobs został porzucony przez swoich biologicznych rodziców i adoptowany przez parę, która długo nie mogła mieć dzieci. Nie będę ukrywać, że jestem w ogromnym szoku, że otoczenie, w którym młody człowiek się obraca, ma tak ogromny wpływ na jego późniejsze życie, to jak żyje, jakim będzie człowiekiem i co osiągnie. Po lekturze książki nasunęło mi się pytanie, czy gdyby Jobs został adoptowany przez tą, a nie inną rodzinę, to czy mielibyśmy dziś Apple i jego genialne produkty ? Jobs bardzo dobrze znał się na ludziach. Dokładnie wiedział, co powiedzieć, aby zmotywować swoich pracowników, czy ludzi, od których coś w jego życiu zależało. Miał też inne umiejętności, takie jak magnetyczne spojrzenie, któremu nikt nie potrafił się oprzeć, a którym przekonywał ludzi do robienia tego czego chciał; pole zniekształcania rzeczywistości – po krótkiej rozmowie z Jobsem ludzie podzielali jego entuzjazm, chociaż wcześniej sceptycznie podchodzili do jakiegoś pomysłu. Śmiem twierdzić, że Jobs był cholerykiem. Miał wybuchową naturę, którą często ranił innych ludzi. Śmiem też twierdzić, że Jobs wyczuwał ludzi intuicyjnie. Intuicyjnie wiedział co będzie najlepsze dla niego, jak wpłynąć na ludzi. I chociaż na codzień w wielu sytuacjach działamy korzystając z naszej instuicji, wielu z nas jednak takiej umiejętności rozpoznawania co zadziała na drugiego człowieka, a co nie – nie posiada. A biorąc pod uwagę jak wiele obecnie mamy zawodów polegających na kontaktach z drugim człowiekiem, jak chociażby: handlowcy, nauczyciele, psychoanalitycy, myślę, że warto temat typów osobowości i sposobów oddziaływania trochę bardziej zgłębić.

TEST OSOBOWOŚCI

W internecie można znaleźć mnóstwo testów osobowości. Ja po długich poszukiwaniach znalazłam ten (poniżej). Jest całkowicie bezpłatny. Zanim trafiłam na ten test, to zdążyłam zrobić kilka, po których wymagano wysłania smsa lub zapłaty online, a po zapłacie kod, który miał odblokować wyniki nie dochodził 😐

TEST

MÓJ WYNIK

Screenshot_22

Tak, jak widać wyszło mi, że jestem melancholikiem z odrobiną choleryka 🙂 Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś reprezentuje tylko jeden typ osobowości, chociaż w moim otoczeniu mogłabym wskazać przynajmniej 2 osoby, które są idealnym odzwierciedleniem flegmatyka (koleżanka z biura) i choleryka (szef). Najczęściej jednak w każdym z nas są różne proporcje pomiędzy poszczególnymi typami, wymieszane w jedną niepowtarzalną osobowość. Jednakże każdy z nas posiada dominujący typ osobowości, a dopiero w sytuacjach nietypowych, stresujących wychodzi ten drugi lub trzeci typek.

CO OSIĄGNIESZ ZNAJĄC SWÓJ I INNYCH TYP OSOBOWOŚCI ?

 1. Łatwiej zrozumiesz siebie i innych.
 2. Zwiększy się Twoja pewność siebie – Znając swoje mocne i słabe strony potrafisz przewidzieć jakie aktywności w Twoim przypadku dają najlepsze efekty. Wiedząc co jest Twoją mocną stroną angażujesz się w projekty, które wymagają wykorzystania właśnie takich a nie innych umiejętności.  Twoja pewność siebie wzrośnie także dlatego, że zauważysz, że są pewne rodzaje aktywności, które wychodzą Ci lepiej i są Ci bliższe.
 3. Uzyskasz świadomość własnych możliwości i wiedzę, jakie cechy powinieneś w sobie wypracować, aby poradzić sobie z zadaniem, które przed nami stoi.
 4. Zyskasz komfort psychiczny związany z tym, że nie będziesz sobie robić wyrzutów, że jesteś w czymś gorszy niż np. Kowalski, bo Kowalski ma inny typ osobowości, a Ty jesteś lepszy w czymś innym.
 5. Poprawi się Twoja samoocena – znając swoje słabe i mocne strony, już wiesz, że gdy będziesz chciał osiągnąć to co osiągnął Kowalski, to możesz to zrobić w zupełnie inny, zgodny z Twoimi cechami i talentami sposób. Istnieje wiele dróg na osiągnięcie sukcesu, a droga jaką przebył Kowalski nie koniecznie jest dobra dla Ciebie i na odwrót.
 6. Wzmocnisz swoje atuty – znając swoje mocne strony, łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel. To od nas zależy w jaki sposób i z jakim skutkiem wykorzystamy swoje talenty.
 7. Poradzisz sobie ze słabościami – zidentyfikowanie własnych słabości to już połowa drogi do sukcesu. Znając swoje słabe strony, które ograniczając Twój potencjał, łatwiej jest się z nimi rozprawić i zamienić w potencjalnie mocną stronę.
 8. Zaczniesz postrzegać ludzi takimi, jakimi są, a nie jakimi w Twoim mniemaniu powinni być.
 9. Nauczysz się skutecznego komunikowania z innymi ludźmi.
 10. Staniesz się bardziej tolerancyjny dla otaczających Cię ludzi.
 11. Nauczysz  się przewidywać reakcje innych osób.

TYPY OSOBOWOŚCI

Poniższe opisy pochodzą z TEJ strony, a autorem jest Jolanta Fudala.

CHOLERYK

Władczy choleryk przedstawia typ osobowości, którego emocjonalną potrzebą jest praca i osiąganie wyznaczonych celów. Mocnymi stronami choleryka są: zdecydowanie, aktywność, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Władczy choleryk pracuje ciężej niż ktokolwiek inny, uwielbia wyzwania i doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach. Jest urodzonym przywódcą, pewnym siebie, skoncentrowanym na celach. Słabymi stronami choleryka są: arogancja, nerwowość, zbytnia pewność siebie, upór, słabość w kontaktach z innymi. Jest pracoholikiem, oczekującym od siebie i innych całkowitego poświęcenia się celom, które jemu wydają się słuszne. Chce dominować i ma skłonności do manipulowania ludźmi. Nie potrafi mówić przepraszam i przyznać się do błędu, czym często rani innych ludzi. Choleryk wykazuje silną potrzebę osiągnięcia celu który zamierzył, oczekując naturalnie dowodów uznania za wszystkie podjęte przez siebie działania. W swoich wypowiedziach często podkreśla zasługę własnej pracy, ponieważ pragnie być szanowany i doceniany. Jak wygląda władczy choleryk? Otóż nie cechuje go zbytnia dbałość o wygląd. Ubiera się raczej konserwatywnie ale aktualnie. Strój powinien być funkcjonalny, dlatego też kobieta-choleryk najczęściej chodzi na płaskich obcasach i w spodniach lub luźnej spódnicy – zdecydowany i szybki chód, po jakim można ją poznać, byłby niemożliwy w wąskiej mini i na wysokich obcasach. Choleryk ma przy sobie tylko te przedmioty, które pozwalają mu wydajnie pracować. Atmosfera w biurze będzie konkretna, nakierowana na zadania. Szybko sprowadza temat rozmowy na właściwe tory, dając wyraźnie odczuć, że jego czas jest cenny i pora przejść do sedna sprawy. Patrząc na scenę polityczną niewątpliwie osobowość władczego choleryka reprezentuje Lech Wałęsa. Zawsze gotowy stawić czoła wyzwaniom. Szybko podejmuje decyzje nie bacząc na etykietę i formę. Działa w myśl zasady: „zróbcie to natychmiast i dokładnie tak jak ja chcę, szczegóły są nieistotne”.

FLEGMATYK

Spokojny flegmatyk swoim pokojowym usposobieniem wprowadza spokój i równowagę. Często niezauważany i niedoceniany, pragnie dowodów szacunku, wykazując dużą potrzebę poczucia własnej wartości. Do jego mocnych stron należą: bezkonfliktowość, opanowanie, skromność, wiarygodność, rozwaga, stabilność, uprzejmość, dowcip. Jest dobrym słuchaczem, przez wszystkich lubiany, skutecznym mediatorem.Słabymi stronami flegmatyka: upartość, niezdecydowanie, odwlekanie decyzji, niezaangażowanie, nie uzewnętrznianie się, nie lubi zmian, nie pilnuje spraw, zwleka z wykonaniem pracy. Spokojny flegmatyk nader wszystko ceni spokój. Lubi pracować sam i chociaż czasem zwleka z wykonaniem zadania, jest solidny i można na nim polegać. Jego biuro jest wygodne i funkcjonalnie urządzone, lubi mieć wszystko w zasięgu ręki, na biurku mogą stać rodzinne fotografie. Zanim przejdzie do interesów możliwe, że wpierw spokojnie pogawędzicie, popijając kawą lub herbatą. Nadrzędną zasadą flegmatyka jest wygoda, także w ubiorze, a więc wygodny, prawdopodobnie sportowy styl. Kolory łagodne, nic ekstrawaganckiego, może niemodne – to bez znaczenia. Nie ma ochoty być zauważany ani też nie chce swoim wyglądem bądź zachowaniem kogokolwiek obrazić. Spośród znanych osobistości, idealnym przykładem osobowości spokojnego flegmatyka jest niewątpliwie Tadeusz Mazowiecki. Swym pokojowym usposobieniem i mądrością wzbudza szacunek i zaufanie. Wydaje się być pozbawiony emocji, a jednak swoje polityczne funkcje konsekwentnie realizuje. Bez wzniosłych słów i obietnic, nieugięcie prze naprzód. Małomówny i ugodowy, przy czym jego słowa nigdy nie obrażają. Niewątpliwie w świecie politycznym uchodzi za doskonałego mediatora.

MELANCHOLIK

Podstawowym pragnieniem perfekcyjnego melancholika jest oczywiście ciągłe dążenie do doskonałości. Do jego mocnych stron zaliczyć możemy: dokładność, dbałość o szczegóły, sprawiedliwość, zorganizowanie, umiłowanie piękna. Posiada analityczny umysł, działa wg planu, lubi wykresy i tabele. Ceni ciszę i najlepiej pracuje sam. Jest mistrzem nastroju i zrozumienia innych.Słabe strony melancholika to: głębokie depresje, brak spontaniczności, skłonność do skrajności. Jest naiwnym idealistą. Wyjątkowo perfekcyjny, dlatego w działaniach potrzebuje więcej czasu. Źle pracuje pod presją. Trudno go usatysfakcjonować. Credo melancholika brzmi: „Jeżeli warto coś robić, warto to robić dobrze”. Jego emocjonalną potrzebą jest porządek i wrażliwość. Pragnie doskonałości w życiu zawodowym i uporządkowanego życia osobistego, a także zrozumienia jego wrażliwej natury. Melancholika łatwo poznać po wyjątkowej elegancji i klasie. Lubi ubrania proste w formie, ale wysokiej jakości. Krój konserwatywny, kolory szare, czarne, stonowane, jednak nienagannie zestawione. Włosy starannie ułożone, całość idealnie skomponowana z dużą dbałością o szczegóły. Biuro melancholika jest oczywiście uporządkowane. W pomieszczeniu zauważyć można mapy, wykresy podręczniki. Każdy przedmiot posiada swoje miejsce. Doskonałym przykładem osobowości perfekcyjnego melancholika jest Edyta Górniak – perfekcyjna, bardzo wymagająca od siebie i innych, zawsze nienagannie wyglądająca.

SANGWINIK

Mocnymi stronami towarzyskiego sangwinika są: duże poczucie humoru, optymizm, miłość do ludzi, łatwość zyskiwania przyjaciół, barwne opowiadanie, twórczość, ekscytacja. Jego słabościami natomiast: zbytnie gadulstwo, spóźnialstwo, zapominalstwo, trudności w mówieniu „nie”, chaotyczność, branie na siebie zbyt wielu obowiązków. Największym pragnieniem sangwinika jest zabawa. Chciałby aby całe życie było zabawą, a świat kręcił się wokół niego. Jak rozpoznać sangwinika? Nie będzie to zbyt trudne, ponieważ pragnie być zauważany. Jego ubiór będzie kolorowy, „na topie”, często ekstrawagancki. Kobieta może mieć na sobie sporo biżuterii. Fryzura uczesana wg najnow-szych trendów. Biuro sangwinika będzie z pewnością udekorowane kwiatami, bibelotami, dyplomami, nagrodami za osiągnięcia i nie będzie zbytnio uporządkowane. Najważniejszą rzeczą jaką można zrobić dla sangwiników, to obdarzyć ich uwagą i podziwem. Ich sposób zachowania, ubierania jest prośbą o zwrócenie na nich uwagi, a wdzięk i urok jaki roztaczają – prośbą o pochwałę.Jeżeli pracujemy z towarzyskim sangwinikiem nie powinniśmy od niego wymagać zbytniej skrupulatności i porządku, natomiast możemy wykorzystać ich naturalne zdolności w łatwym nawiązywaniu kontaktu z innymi. Znanym przykładem towarzyskiego sangwinika są filmowe role Cezarego Pazury, gadatliwego wesołka, który najpierw powie – później pomyśli. Spóźnialski ale szczery, łatwowierny, entuzjastyczny i szalenie zabawny. Także znana polska wokalistka Maryla Rodowicz jest również doskonałym przykładem osobowości towarzyskiego sangwinika. Swoją potrzebę bycia w centrum zainteresowania, doskonale wyraża poprzez kolorowe stroje, ekstrawagancki styl, ekspresyjny sposób bycia, sceniczny i życiowy entuzjazm.

Autorka powyższych opisów typów osobowości podpowiada też, jakich słów należy używać w komunikacji z ludźmi reprezentującymi dany typ osobowości:

 • Dla sangwinika: kolorowo, wesoło, bezpłatnie, zabawnie, śmieszny, darmowy prezent
 • Dla choleryka: praktyczne, porywające, odważne, śmiałe, zwiększona produktywność, wyzwanie, władza
 • Dla melancholika: szczegółowe, intelektualne, wrażliwe, systematyczne, zorganizowane, perfekcyjny, profesjonalny
 • Dla flegmatyka: łatwe w użyciu, proste w obsłudze, oszczędzające czas, nie wymagające wysiłku, dające odprężenie

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie temat okazał się na tyle ciekawy, że zamierzam go dalej zgłębiać. Poniżej umieszczam jeszcze kilka interesujących artykułów, z których też zaczerpnęłam kilka informacji pisząc o typach osobowości. A Wy jaki macie dominujący typ osobowości ? Znacie kogoś kto jest czystym przykładem danego typu osobowości ? Będzie mi bardzo miło, gdy podzielicie się w komentarzu swoimi wynikami testu  🙂

 

ARTYKUŁY, KTÓRE MNIE ZAINSPIROWAŁY:

 1. „Sukces, a typy osobowości, czyli jak być skutecznym”
 2. 4 temparamenty w związku
 3. Jak motywować choleryka, sangwinika, a jak flegmatyka czy melancholika ? Motywacja w pracy i w związku, a typy temperamentu”
 4. „Choleryk czy melancholik ? Osobowość silnie wpływa na sposób pracy”
 5. „Co zyskasz wiedząc kim jesteś”

 • http://dziewczynaikot.blogspot.com/ dziewczynaikot

  Mi też wyszedł perfekcyjny melancholik, zdziwiło mnie to trochę – myślałam, że bliżej mi do choleryka 🙂

  • http://www.hellotoday.pl Hello Today

   Myślę, że warto także przyjrzeć się punktacji pod każdym z typów
   osobowości. Mi np. wyszło 14 pkt w choleryku i 4 pkt w sangwiniku,więc
   domyślam się, że oprócz melancholika, też sporo we mnie choleryka i
   odrobinka sangwinika. To ciekawa informacja, bo w związku z tym, że
   jestem niecierpliwa, lubię jak sporo się dzieje i wszystko muszę mieć tu
   i teraz, to nie mogę się zgodzić w pełni z tym, że jestem 100 %
   melancholikiem. Lubię też dużo rozmawiać, więc z tą odrobina sangwinika
   też się zgadzam 🙂 A Tobie jak wyszło ?

 • http://www.hellotoday.pl Hello Today

  Myślę, że warto także przyjrzeć się punktacji pod każdym z typów osobowości. Mi np. wyszło 14 pkt w choleryku i 4 pkt w sangwiniku,więc domyślam się, że oprócz melancholika, też sporo we mnie choleryka i odrobinka sangwinika. To ciekawa informacja, bo w związku z tym, że jestem niecierpliwa, lubię jak sporo się dzieje i wszystko muszę mieć tu i teraz, to nie mogę się zgodzić w pełni z tym, że jestem 100 % melancholikiem. Lubię też dużo rozmawiać, więc z tą odrobina sangwinika też się zgadzam 🙂 A jak Tobie wyszło ?

zBLOGowani.pl
Follow