TEST GALLUPA. ODKRYŁAM SWOJE MOCNE STRONY I ULŻYŁO MI.

Talent, mocne strony lub naturalne predyspozycje, to coś co powinniśmy odkryć już we wczesnym dzieciństwie. Zdarza się jednak, że przez oczekiwania społeczeństwa i naszego najbliższego otoczenia uczymy się dostosowywać zamiast odkrywać siebie. Gdy dorastamy sugeruje się nam, że powinniśmy skupić się na zwalczaniu swoich słabości, robić coś w określony sposób, dążyć do objęcia prestiżowego stanowiska w jakieś korporacji.  I tak sobie żyjemy codziennie wznosząc nasz kamień pod górę w wyuczony sposób, aż do momentu w którym następuje zgrzyt i nie jesteśmy w stanie już dłużej wykonywać jakiegoś zawodu, pełnić wcześniej objętej funkcji.

CZYM JEST I JAK POWSTAJĄ TALENTY I MOCNE STRONY ?

Mówi się, że TALENT SIĘ MA ALBO SIĘ NIE MA. Talent rozumiemy jako objaw geniuszu w rysowaniu, śpiewaniu, graniu na jakimś instrumencie, w gotowaniu lub innych artystycznych umiejętnościach. Bardzo wiele osób w dzieciństwie nie odkrywa swoich, tak rozumianych talentów. Idą dalej przez życie myśląc, że są skazani na zwykłe, przeciętne życie. Zostają wtłoczeni w wielką maszynę i bezmyślnie pracują jako jeden z jej trybików spychając na bok swoje potrzeby i zamiłowania.

Czy wpadlibyście na to, że talentem / mocną stroną może być indywidualizacja, bliskość lub bycie pozytywnym ? Często myślimy, że talent to coś spektakularnego, jakaś wielka umiejętność. Tymczasem talent powinien być rozumiany raczej jako wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania.Taki wzorzec powstaje już od najmłodszych lat poprzez wykorzystanie połączeń istniejących w naszym mózgu. Do około 3 roku życia w wyniku rozmaitych bodźców ze świata zewnętrznego w głowie każdego człowieka tworzy się niepowtarzalna siatka neurologiczna. Do 15 roku życia część połączeń obumiera, a pozostają tylko te, które są najczęściej używane. Przez kolejne 10 lat umacniają się one i tak właśnie powstaje niepowtarzalna osoba, obdarzona zdolnością reagowania na świat w swój wyjątkowy sposób.

Talent, to coś co łatwo przychodzi, jest dostępne, powtarzalne i daje nam dużo radości i energii. Można go przekuć w mocną stronę, dołączając do niego wiedzę i umiejętności. Często powtarza się nam, że dzięki ciężkiej pracy, zdobywaniu wiedzy i umiejętności z określonej, często narzuconej nam dziedziny jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. W dorosłym życiu pchamy do przodu to, co nam zasugerowano w dzieciństwie. Nigdy jednak nie będziemy tak dobrzy w jakieś dziedzinie, jak ci, którzy oprócz talentu mają także „to coś” – naturalne predyspozycje. Posiadając wiedzę i umiejętności, ale nie posiadając talentu w jakieś dziedzinie, napracujemy się jak dzikie bąki, a i tak nie dościgniemy tych, którzy mają wrodzoną łatwość do robienia czegoś, wspartą ciężką pracą

Myśląc o osobach utalentowanych przychodzą nam do głowy wielkie persony, takie jak na przykład Mozart. Tymczasem mało kto wie, że gdyby nie urodził się on w umuzykalnionej rodzinie i we wczesnym dzieciństwie nie zauważonoby naturalnych predyspozycji Mozarta, nie pozwolono mu ich rozwijać, dzięki codziennej, ciężkiej pracy, to dziś może nie  podziwialibyśmy tak wielu jego dzieł. Żaden wielki talent nie działa na zasadzie rozbłysku. Sukces w wybranej przez nas dziedzinie osiągniemy tylko dzięki mieszance talentu, ciekawości, otwartości, ale także wytrwałej, wytężonej pracy oraz gotowości ponoszenia licznych kosztów.

JAK ODKRYĆ SWOJE TALENTY I MOCNE STRONY?

Większości z nas znana jest analiza mocnych i słabych stron, zwana analizą SWOT. Powszechnie znany jest też podział na typy osobowości, takie jak: choleryk, sangwinik, melancholik, flegmatyk. Ja, jako swoją mocną stronę do tej pory wymieniałam upartość, dociekliwość, punktualność, zdolności manualne, poczucie estetyki. Uwielbiam czytać książki, lubię ładne wnętrza i sport. Jak widać nie jest to nic wybitnego i takimi cechami prawdopodobnie może pochwalić się co druga osoba. Według mnie określenie swoich mocnych stron jest bardzo istotne, aby czuć się spełnionym i w harmonii z samym sobą (czego mi obecnie bardzo brakuje). Analiza SWOT to przydatne narzędzie, ale nijak nie daje wskazówek jak zrobić to dobrze.

Talent lub mocne strony to jednak w moim rozumieniu coś, co da się rozwijać, ale jak tu rozwijać np. punktualność, albo co mi da rozwijanie dociekliwości ? Na moje własne szczęście, podczas błądzenia po internecie natrafiłam na TEST GALLUPA.  Jestem obecnie na etapie odkrywania siebie na nowo, więc test ten zrobiłam z ciekawości, nie mając wielkich oczekiwań względem wyników. Wynikami Testu Gallupa jestem jednak zupełnie zaskoczona. Nie dlatego, że jest to dla mnie coś zupełnie nowego, ale dlatego że miałam świadomość występowania u mnie takich cech, lecz nigdy nie pomyślałabym o nich jako o swoich mocnych stronach, czy talentach.

TEST GALLUPA: MOICH 5 GŁÓWNYCH TALENTÓW

 • Input / Zbieranie – Osoby, których atrybutem jest Zbieranie, pragną wiedzieć więcej. Często lubią zbierać i archiwizować wszystkie rodzaje informacji.
 • Intellection / Intelekt – Osoby, których atrybutem jest Intelekt, charakteryzowane są poprzez swoją aktywność intelektualną. Są introspektywne i doceniają intelektualne debaty.
 • Individualization / Indywidualizacja – Osoby, których atrybutem jest Indywidualizacja, są zaintrygowane unikalnymi cechami każdej osoby. Mają dar wymyślania, jak ludzie, którzy są od siebie różni, mogą pracować produktywnie.
 • Learner / Uczenie się – Osoby, które można określić jako mających talent Uczenie się, pragną się uczyć i ciągle nad sobą pracować. Ekscytuje ich szczególnie proces nauczania, bardziej niż sam rezultat.
 • Competition / Rywalizacja – Osoby, których atrybutem jest Rywalizacja, mierzą swój rozwój w konfrontacji z wynikami innych. Walczą zawsze o pierwsze miejsce i uwielbiają zawody.

TEST GALLUPA I MOJE MOCNE STRONY – PRZYKŁADY

LEARNER / UCZENIE SIĘ

Już od najmłodszych lat miałam bzika na punkcie uczenia się. Jako jedno z nielicznych dzieci po szkole od razu siadałam do lekcji, uczyłam się, dopieszczałam zadania domowe lub przepisywałam zeszyty. Ciągle było coś do zrobienia i nauczenia, dlatego we wczesnym dzieciństwie mało czasu spędzałam z rówieśnikami. Chociaż w czasach szkolnych dla moich rodziców było to jak zbawienie, to w dorosłym świecie miałam czasem wrażenie, że coś ze mną jest nie tak. Nigdy nie mam dość i zawsze jest coś czego jeszcze mogę się dowiedzieć na dany temat. Z tego powodu często przedłużała mi się realizacja jakiegoś projektu, co czasem bywało frustrujące nie tylko dla mnie, ale też dla moich towarzyszy.

INDIVIDUALIZATION / INDYWIDUALIZACJA

Jako dorosła osoba zauważyłam u siebie zamiłowanie do analizowania ludzkich zachowań. Uwielbiam czytać biografie, dzięki którym mogę dowiedzieć jakie okoliczności wpłynęły na konkretne zachowanie i sukces osoby, o której czytam. Czuję dziką satysfakcję, gdy mogę porozmawiać z kimś na temat moich obserwacji na ten temat. Mam doskonałą pamięć do dat, dzięki czemu zawsze pamiętam o urodzinach osób, które znam i przypominam o tym fakcie wszystkim osobom, mogącym chcieć złożyć życzenia solenizantowi. Jednakże osoby z mojego otoczenia nie mają takich skłonności, dlatego często musiałam hamować się w moim analizowaniu i czułam się zawiedziona brakiem możliwości „wygadania się”.

INTELECTION / INTELEKT

Już jako dziecko częściej odnajdywałam więcej tematów do rozmów z osobami starszymi i bardziej doświadczonymi ode mnie. Jałowe i puste rozmowy mnie nie interesowały, dlatego często byłam odbierana jako osoba zbyt poważna jak na swój wiek. Z tego powodu też rzadko uczestniczyłam w spotkaniach towarzyskich z rówieśnikami. Zwyczajnie wolałam poczytać i spędzić czas sama ze sobą.

INPUT / ZBIERANIE

W tym przypadku od zawsze myślałam, że to jakaś moja wada, błąd systemu. Sama siebie beształam w myślach za to, że tak dużo czasu poświęcam na katalogowanie i gromadzenie zdobytej wiedzy. Wszelkie tabelki, raporty, podsumowania, instrukcje postępowania sprawiają, że szybciej bije mi serce. Tylko, że zabierają bardzo dużo czasu, dlatego nie odnalazłam nikogo w moim otoczeniu, kto miałby tak samo.

COMPETITION / RYWALIZACJA

Zawsze musiałam być najlepsza we wszystkim. Chyba właśnie z tego powodu wcześniej uważałam się za osobę bardzo upartą. Gdy inni odpuszczali i załamywali ręce, ja dalej drążyłam temat, bo musiałam być tą, która wykona zadanie pierwsza. Całkiem nieświadomie rywalizowałam też w sporcie. Po prostu musiałam być najlepsza. Chociaż ta cecha przyniosła wiele pozytywów w postaci osiągnięcia celu, to jednak czasem przez to dłużej zostawałam w pracy lub siedziałam w domu, zamiast korzystać z życia.

PRACA NAD TALENTAMI

Nawet nie wiecie jaką ulgę teraz czuję wiedząc, że to co uważałam za jakiś felerny błąd systemu mojej osoby, jest tak naprawdę moją mocną stroną / talentem. Jednakże poznanie swoich mocnych stron to jedynie połowa drogi. Bardzo często zdarza się, że posiadamy jakiś talent, ale zamiast pomagać on nam w poprawie jakości naszego życia, to wciąż nam w tym przeszkadza. Doskonale widzę to teraz gdy poznałam swoje talenty i przeanalizowałam w jaki sposób do tej pory mi one pomagały lub przeszkadzały. Widzę też, że w niektórych aspektach moje talenty są niedojrzałe. Chcąc być bardziej efektywnym i produktywnym koniecznie musimy pracować nad tym, aby nasze talenty stały się dojrzałe. Oznacza to zdobycie wiedzy o danym talencie i nabywanie konkretnych umiejętności.

I tutaj chciałabym gorąco polecić lekturę bloga Dominika Juszczyk NEAR PERFECT PERFORMANCE [KLIK], dzięki któremu w ogóle dowiedziałam się, że istnieje tak genialne narzędzie jak Test Gallupa. Dominik na swojej stronie pisze o tym jak pracować nad swoimi talentami. Szczególnie polecam serię podcastów SŁOWNIK TALENTÓW


Czy ktoś z Was również wykonał Test Gallupa ? Jakie są Wasze talenty ? Czy tak jak ja odbieraliście je dotąd jak swoje słabości ? Będzie mi bardzo miło, gdy napiszecie mi o tym w komentarzu 🙂 A jeszcze milej, gdyby ktoś zdecydował się zdradzić w komentarzu swoje wyniki Testu Gallupa 🙂

 • Przypomniałaś mi właśnie, że kiedyś mocno przymierzałam się do zrobienia tego testu. Ale kompletnie o tym zapomniałam. Byłam i jestem nadal, szalenie ciekawa wyników testu. Zwłaszcza przy mojej całkiem złożonej i pokręconej osobowości 😀 Muszę nadrobić! Zapisuję sobie adres, by mi nie umknął po raz drugi 🙂

  • admin

   Polecam 🙂 będzie mi miło jak podzielisz się wynikami 🙂

 • Danuta Brzezińska

  Z talentami podobnie jak z umiejetnościami, same cudów nie dokonają. Mając nawet cudowny talent bez pracy nad nim niczego nie osiagniemy:-)