PROJEKT MONITOROWANIE ZDROWIA, CZYLI BADANIA PROFILAKTYCZNE HASHIMOTKI

Monitorowanie własnego zdrowia i regularne badania profilaktyczne, to jedna z czynności, która powinna na stałe zagościć w kalendarzu każdego dojrzałego człowieka. Tymczasem najczęściej wygląda to w ten sposób, że gdy nic nam mocno nie dokucza i jesteśmy pozornie zdrowi, to jedyne badania, na które regularnie chodzimy, to te na które co dwa lata wysyła nas pracodawca. Do regularnego badania się przywiązujemy zbyt małą uwagę, co potwierdza ilość przypadków, gdy diagnoza zostaje postawiona w zaawansowanym stadium choroby..

TEŻ TAM BYŁAM…

Przyznam się bez bicia, że niestety również należałam do takich osób, które nonszalancko podchodziły do monitorowania swojego zdrowia. Jeszcze parę lat temu jako dwudziestoletnia kobieta nie widziałam potrzeby regularnego badania się. Wydawało mi się, że przecież jestem zdrowa, bo nic poważnego mi nie dolega. Byłam zbyt pochłonięta innymi (jak mi się wydawało), ważnymi sprawami. Co prawda trochę za często łapałam przeziębienie i przypadkowo zrobione badania wskazywały na anemię,  ale bagatelizowałam sprawę nic nie robiąc. Nawet gdy wykryto u mnie Hashimoto, to regularne badania stanu tarczycy nie bardzo przychodziły mi do głowy, nie mówiąc już o badaniach profilaktycznych, które powinna regularnie robić każda kobieta.

Szkoda czasu i pieniędzy – tak wtedy myślałam. Przecież jak będzie trzeba, to pomoże lekarz i to on powinien wysyłać mnie na badania. Teraz już wiem, że to Bullshit!  I wcale nie chcę powiedzieć, że lekarze to zło. Chciałabym tylko zwrócić uwagę na to, że to my jesteśmy odpowiedzialni za stan swojego zdrowia. Jeżeli sami nie zadbamy o siebie regularnie się badając, dociekając i monitorując własne zdrowie, to żaden lekarz nam nie pomoże!

CO SIĘ STANIE JEŻELI NIE BĘDZIESZ LECZYĆ HASHIMOTO?

Na Hashimoto choruję już od dobrych kilku lat, ale dopiero rozmowa z pewną osobą uświadomiła mi, że jeżeli poważnie nie podejdę do tematu, to może się to skończyć dla mnie o wiele gorzej. Osoba, z którą rozmawiałam jest ode mnie o 10 lat starsza i oprócz Hashimoto ma także reumatoidalne zapalenie stawów. Niestety choroby autoimmunologiczne lubią chodzić parami i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli nie zadbamy o równowagę hormonalną, a także o parę innych parametrów, to do obecnych dolegliwości dojdą nowe, które mogą być jeszcze bardziej uciążliwe. 

Co jeszcze może się zdarzyć?

1. PRAWIDŁOWA WAGA – Niedostateczna ilość hormonów spowoduje, że będziesz mieć problemy z utrzymaniem właściwej wagi (zarówno chudnięciem, jak i tyciem). Nawet jeżeli w chwili obecnej tego nie doświadczasz, to wiedz, że w przyszłości może się to zmienić.

2. PROBLEMY TRAWIENNE – Na skutek braku hormonów, a także przewagi patogenicznej flory bakteryjnej powstaną problemy trawienne, np: zaburzenia trawienia tłuszczów, brak kwasu solnego oraz enzymów koniecznych do trawienia pokarmów, co przyczyni się do ograniczonego wchłaniania witamin, minerałów. Będą pojawiały się coraz częstsze wzdęcia, gazy, niestrawność, zaparcia, które będą uprzykrzały życie i ograniczały kontakty towarzyskie.

3.  BRAK SIŁY NA KORZYSTANIE Z ŻYCIA – Brak energii to jeden z objawów choroby tarczycy. Jeżeli nie zadbasz o siebie to problemy z brakiem energii zaczną pojawiać się częściej, a Ty zamiast spędzać życie tak jak pragniesz, będziesz walczyć z z ochotą na sen i „nicnierobienie”.

4. PROBLEM Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ – Brak równowagi hormonalnej przyczynia się do tego, że możesz mieć problem z donoszeniem ciąży, a nawet jeżeli uda Ci się zajść w ciążę, to istnieje większe ryzyko urodzenia dziecka upośledzonego intelektualnie. Ponadto kobiety w ciąży z wysokim wynikiem przeciwciał anty-TPO mają większe ryzyko poronień.

5. DEPRESJA – Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie wchłanianie witamin, w tym witaminy D3, a także dostateczną ilość hormonu T3 to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopadnie Cię depresja, stres lub nerwica lękowa. W tym wypadku antydepresanty to błędne koło, bo przyczyniają się one to niszczenia flory bakteryjnej.

6. CIĄGLE ZIMNO -Tarczyca jest „termostatem” Twojego ciała, dlatego będziesz dotkliwiej niż inni odczuwać zimno, a także mieć problemy z rozgrzaniem się.

7. ANEMIA I NIEDOBORYBędziesz mieć anemię i poważne niedobory pokarmowe z powodu upośledzonej obsorbcji składników odżywczych i nieszczelnego jelita. Jeżeli nie zadbasz o prawidłowe przyswajanie składników odżywczych i nie uszczelnisz jelita, to żaden nawet najzdrowszy posiłek Ci nie pomoże.

8. ALERGIE POKARMOWE I WZIEWNE – Alergie są objawem nieszczelnego jelita, które przepuszcza toksyny wgłąb ciała. Jeżeli nie zatroszczysz się o jelita, to z całą pewnością męczyć Cię będą sezonowe alergie, które nie pozwolą cieszyć się beztroskimi wakacjami i kontaktem z naturą. Alergia sezonowa na pylące trawy zazwyczaj oznacza też alergię na gluten.

9. UTRATA ATRYBUTÓW MŁODOŚCI – problemy z przyswajaniem witamin (m.in: C, E, selenu, magnezu), sprawią, że zaczną wypadać Ci włosy, skóra zrobi się cieńsza, bardziej sucha i blada, paznokcie łamliwe, szybciej pojawią się problemy z zębami. Będziesz musiała poświęcać coraz więcej czasu i pieniędzy na zabiegi odmładzające, a i tak będziesz wyglądać gorzej niż rówieśniczki.

10. KOLEJNE CHOROBY – z całą pewnością dopadną Cię kolejne choroby autoimmunologiczne, bo Twój układ odpornościowy będzie coraz bardziej wyczerpany i bezbronny.

MÓJ KALENDARZ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Stworzenie uniwersalnego kalendarza badań profilaktycznych dla każdego (nawet, gdy chorujecie jak ja na Hashimoto) jest praktycznie nie wykonalne. Różnimy się od siebie i u każdego przebieg choroby może wyglądać zupełnie inaczej. Nie polecam więc ślepo kierować się moim kalendarzem badań profilaktycznych, tylko znaleźć specjalistę, który doradzi na jakie badania należałoby pójść.

Chorując na Hashimoto z całą pewnością warto regularnie monitorować:

  • TSH
  • FT3
  • FT4
  • antyTPO
  • anty TG

W związku z tym, że ostatnio bardzo zaniedbałam badania, to zamierzam wykonywać je co kwartał.

USG tarczycy – to kolejne badanie, które wykonam w najbliższym czasie. Nie napiszę jednak jak często będę je powtarzać, bo zależy to od tego, jaki będzie wynik badania.

W przeszłości chorowałam również na anemię, ale tu również przestałam się badać. A że nie czuję się ostatnio najlepiej i moje dolegliwości mogą wskazywać na to, że w dalszym ciągu mam z tym problem, to tu również chciałabym mieć większą kontrolę.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji dobrze jest znać swój stan wyjściowy, co często niestety jest pomijane. Ja jakiś czas temu suplementowałam witaminę D, selen oraz zażywałam adaptogeny, które miały pomóc w ciągłych stanach niepokoju. Obecnie przymierzam się do powtórki wyżej wymienionych suplementów. Zanim jednak to zrobię, zamierzam sprawdzić jak to wygląda obecnie.

Czy to wszystko?

Podejrzewam, że nie, dlatego zostawiłam sobie wolne pola w moim kalendarzu badań profilaktycznych. O tym co jeszcze się tam pojawi zadecyduje lekarz/specjalista, do którego oczywiście w najbliższym czasie się wybieram 🙂

monitorowanie zdrowia

 

ARKUSZ MONITOROWANIA ZDROWIA

Kilka słów wyjaśnienia! Chociaż namawiam do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie i samodzielnego monitorowania wyników, nie jest to równoznaczne z tym, że powinniśmy przestać chodzić do lekarza i sami dobierać sobie suplementy. Nie należy jednak też bezgranicznie ufać wszystkiemu co próbują nam wmówić lub wcisnąć i gdy nasz stan zdrowia nie ulega poprawie, to powinniśmy samodzielnie dociekać i szukać osoby, która będzie w stanie nam realnie pomóc.

Objaśnienia monitorowania wyników w kalendarzu: Długo zastanawiałam się jak zrobić ten kalendarz, aby miało to ręce i nogi. Początkowo chciałam podzielić tabelę na kwartały, ale wiem z doświadczenia, że może zaistnieć konieczność częstszego powtarzania badań. Czasami też wykonanie wszystkich badań w jednym dniu lub miesiącu może nie być możliwe ze względu na kwestie finansowe lub ilość krwi jaką będzie trzeba pobrać jednorazowo. Zdecydowałam się więc, że tabelę podzielę na miesiące, co oczywiście nie jest równoznaczne z tym, że jakieś badanie trzeba robić co miesiąc.

Monitorowanie zdrowia - kalendarz badań profilaktycznych

 

KALENDARZ MOŻNA POBRAĆ KLIKAJĄC TUTAJ


Pozdrowienia dla wszystkich Hashimotek 🙂