CZY BĘDZIE Z NAS DOBRANA PARA ? – czyli o książce, którą powinien przeczytać każdy z nas

Ten wpis powstaje pod wpływem inspiracji z książki dr Barbary De Angelis ” Czy będzie z nas dobrana para ?” Na książkę trafiłam całkiem przypadkowo robiąc porządki na strychu. Przytuliłam tę książkę jako jedną do przeczytania „kiedyś”, a skłoniło mnie do tego to, że w ostatnim czasie poznałam pewnego interesującego Pana W. Już wtedy zastanawiałam się, czy wszystko ze mną w porządku. W wieku 29 lat moje związki mogłam policzyć na palcach jednej ręki i zawsze kończyły się tak samo. Robiłam wszystko, aby tylko spędzać jak najwięcej czasu sama. Miałam już wówczas pewne przypuszczenia, dlaczego tak się dzieje. Dopiero lektura książki pozwoliła mi w pełni zrozumieć, dlaczego postępowałam w taki, a nie inny sposób. Dlatego też książkę tę szczerze polecam do przeczytania nie tylko osobom samotnym, ale także tym, którą tkwią w nie do końca szczęśliwych związkach.

CZY BĘDZIE Z NAS DOBRANA PARA ?

Podobno ludzie, których spotykamy na swojej drodze mają nas czegoś nauczyć, pozwolić nam coś odkryć w sobie lub zrozumieć. Gdy pierwszy raz zetknęłam się z tym stwierdzeniem, zaczęłam zastanawiać się kogo i dlaczego podsunął mi los. Były to bardzo ciekawe rozmyślania. Od tamtego momentu, gdy mam z kimś spięcie lub wprost przeciwnie – bardzo dobrze spędza mi się z daną osobą czas – zastanawiam się, czego mam się od Ciebie nauczyć ?

Każdy z nas wie, jaki powinien być jego wymarzony partner.  Dlaczego więc wciąż nam się nie udaje ? Dlaczego wybieramy partnerów, którzy czasem skrajnie odbiegają od naszej „matrymonialnej wish listy” ? Okazuje się, że jest coś takiego jak program emocjonalny, który każdy z nas nosi w sobie. Program emocjonalny to inaczej zbiór wszystkich przekonań, sądów, decyzji i wniosków dotyczących samego siebie, innych ludzi i otaczającej nas rzeczywistości, który powstaje we wczesnym dzieciństwie. Wg psychologów już w wieku 8 lat jesteśmy w 80 % zaprogramowani emocjonalnie. Co oznacza, że 8 letnie dziecko już w 80 % podjęło decyzje odnośnie tego, jak będzie wyglądało jego życie, otoczenie i ludzie, z którymi będzie spędzać czas i przyciągać do siebie. Brzmi przerażająco, prawda ? No bo jak to ? Już w wieku 8 lat moja podświadomość podjęła decyzję, jacy ludzie będą dla mnie atrakcyjni, a jacy nie ?

Z książki dowiedziałam się także kolejnego przerażającego faktu. Mianowicie tego, że nasz „głupi” umysł wszystkie skojarzenia, które wywołuje dom, podświadomie łączy z miłością. W prawidłowym domu powinno panować zaufanie, uczciwość, komunikacja , bezpieczeństwo, lojalność, wsparcie. Napisałam „głupi umysł” specjalnie, bo co jeżeli ktoś dorasta w domu, w którym panuje oziębłość, występuje brak komunikacji, brak stabilizacji jedno z rodziców było nieuczciwe względem drugiego lub dom był niepełny, tzn. wychowywało jedno z rodziców, które na dodatek nastawiało dziecko przeciwko rodzicowi, który porzucił swoją rodzinę ? I to właśnie te elementy składają się na indywidualny obraz miłości dorosłego człowieka. Rozumiecie ? Nasz umysł wszystko to, co kojarzy nam się z domem łączy z miłością. Bez względu na to, czy nasze skojarzenia z domem są pozytywne czy negatywne, nasz umysł zawsze będzie poszukiwał sytuacji emocjonalnych przypominających te z dzieciństwa. I właśnie tacy ludzie, którzy nam to zapewnią, będą dla nas atrakcyjni.

Kolejnym przerażającym faktem, który wyniosłam z książki był ten, że często zakochujemy się ludziach przypominających nam naszych rodziców. Chłodny, niekomunikatywny ojciec pracoholik. Wymagająca, krytyczna i uszczypliwa matka ? O tak ! Właśnie za takim człowiekiem będziemy w przyszłości się uganiać. Będziemy – dopóki nie przerwiemy tego błędnego koła.

Autorka książki za pomocą super prostych pytań i ćwiczeń stara się odkryć przed nami nasz własny, niepowtarzalny program emocjonalny i wszystko to, co nami kieruje przy wyborze partnera. Ale nie tylko o tym traktuje książka. Autorka zawarła w niej także informacje KOGO UNIKAĆ:

  1. Dziesięć kategorii nieudanych związków
  2. Fatalne wady
  3. Bomby zegarowe

A także KOGO I CZEGO POSZUKIWAĆ:

  1. 6 cech charakteru, którymi powinien odznaczać się partner
  2. Chemia seksualna: co nas podnieca
  3. Zgodność: jak stwierdzić kto jest tym właściwym.

KOGO POSZUKIWAĆ ? DLACZEGO UWAŻAM, ŻE KAŻDY POWINIEN PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ ?

A więc kogo poszukiwać ? Jedną z myśli autorki, która mnie zaciekawiła, a która podsumowuje ostatni rozdział jest taki jej wniosek: „Sprawą kluczową przy wyborze partnera jest poszukiwanie odpowiedniego charakteru, nie zaś tylko odpowiedniej osobowości.” Okazuje się, że przeważnie do innych ludzi przyciąga nas jakaś cecha ich osobowości np. to, że potrafią nas rozbawić lub mają podobne zainteresowania do naszych. Mogłoby się wydawać, że wspólne zainteresowania to klucz do szczęśliwego związku, ale tak nie jest. Liczy się charakter – czyli to jaką postawę wobec siebie, partnera ma dana osoba. Osobowość jest tylko lukrem na pączku, natomiast ciastem pączka jest charakter 🙂

Ostatni rozdział to także ARKUSZ KONTROLNY  dla związku i ARKUSZ zgodności partnerów, który szczerze mówiąc najbardziej mnie zaciekawił. Jako miłośniczka wszelkich podsumowań i list kontrolnych byłam wniebowzięta mając czarno na białym wypisane wszystkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę decydując się na związek z kimś, takie jak: strona fizyczna, emocjonalna, społeczno-towarzyska, intelekt, styl uprawiania miłości, sposób komunikowania się z ludźmi, strona zawodowo-finansowa, samodoskonalenie, strefa duchowa, zainteresowania i pasje.

Bo jak na samym początku książki stwierdza autorka: ” Miłość nie wystarczy”. Nie wystarczy kogoś kochać, aby stworzyć szczęśliwy i satysfakcjonujący związek. Trzeba jeszcze kochać odpowiednio i odpowiednią osobę. To jest właśnie recepta na sukces, którą podaje nam jak na talerzu autorka. Książka ta była dla mnie pewnego rodzaju objawieniem. Co drugą stronę miałam ochotę kopiować jakiś jej fragment i podzielić się tą myślą z kimś. W rozdziale „Kogo unikać” autorka wymieniając fatalne wady, które ciężko zmienić w partnerze, bomby zegarowe, które mogą stać się kością niezgody dwójki zakochanych i dziesięć kategorii nieudanych związków, w którym wymienia niewłaściwe powody zawierania i trwania w związku, zawarła też bardzo mądrą wg mnie myśl. Samo to, że ktoś ma np. fatalną wadę, nie oznacza, że jest z góry skazany na samotność i nie powinien się z nikim wiązać. Najważniejsze to mieć świadomość, jaki mamy program emocjonalny, co nami kieruje, jakie mamy wady, które przysparzają nam trudności i uprzykrzają życie we dwójkę. Wówczas każdy problem można rozwiązać, jeżeli się tylko chce. Tylko najpierw trzeba MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ. No i trochę chęci, żeby to zmienić. I właśnie m.in w uzyskaniu tej świadomości pomaga lektura tej książki. Gorąco polecam.

 

zBLOGowani.pl
Follow